Praktyki

Wyjazd na praktyki długoterminowe w ramach Erasmus + może trwać od 2-12 miesięcy. Wyjazd  odbywa się do zagranicznych instytucji, np. przedsiębiorstwa / firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji non-profit lub innych instytucji. Nie można odbyć praktyk programu Erasmus+ w instytucjach unijnych ani w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami, ani polskich placówkach dyplomatycznych za granicą. Jeśli praktyka zawodowa odbywa się w innej uczelni wyższej, uczelnia ta musi posiadać ważną Kartę Erasmusa (ECHE).

Podstawowymi kryteriami kwalifikacji studentów na studia są: znajomość języka obcego (angielski, niemiecki) zgodna z wymogami instytucji przyjmującej oraz średnia ocen (z ostatniego zaliczonego semestru).

O wyjazd na praktykę mogą ubiegać się studenci (bez względu na posiadane obywatelstwo) studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych:  I stopnia (licencjackich lub inżynierskich), po ukończeniu I roku studiów, II stopnia (magisterskich), III stopnia (doktoranckich). Cudzoziemcy studiujący w UPP muszą w czasie rekrutacji być fizycznie w Polsce oraz posiadać stosowne dokumenty potwierdzające legalność ich pobytu (wiza Schengen, karta czasowego pobytu). Możliwość odbywania praktyk dotyczy także absolwentów uczelni, jednak rekrutacja musi odbywać się na ostatnim roku studiów. Praktyka zawodowa absolwenta musi się odbyć w ciągu jednego roku od ukończenia danego stopnia studiów. Długość pobytu na praktyce jest wliczana do łącznego czasu trwania mobilności na tym poziomie studiów, na którym student został zakwalifikowany na wyjazd.

Czas spędzony na praktyce w programie Erasmus + nie może się pokrywać z czasem odbywania studiów w programie Erasmus+, a  praca wykonywana w ramach praktyki musi być zbieżna z profilem studiów studenta.

Termin realizowania praktyki przez studentów to okres wakacyjny, po ukończeniu semestru, tj. czerwiec –wrzesień; praktyka w trakcie roku akademickiego wiąże się z koniecznością uzyskania zgody dziekana na wyjazd. Absolwenci i doktoranci mogą realizować praktykę w dowolnym terminie pod warunkiem zakończenia w okresie trwania projektu, z którego wyjazd jest finansowany.

Student może otrzymać dofinansowanie tzw. wsparcie indywidualne wyrównujące zwiększone koszty utrzymania za granicą – dofinansowanie nie jest przeznaczone na pokrycie pełnych kosztów wyjazdu. Stawki są podzielone na grupy w zależności od kraju do którego się jedzie.

Rejestracja na wyjazdy na praktyki odbywa się w różnych terminach w zależności od grupy studentów, do której się należy: doktoranci / przyszli absolwenci/ studenci 1 i 2 stopnia.

Oferty praktyk (wyszukiwarki)

Sekcja Współpracy Międzynarodowej nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone oferty.

1. Erasmus Intern

2. Internships -Training experience

3. White programs

4. IES Consalting

5. Algoos

6. STAGE Erasmus Malta

7. JOE+

OLS wsparcie językowe

Przed wyjazdem każdy uczestnik jest proszony o wykonanie testu poziomującego w wybranego języka obcego, w którym będzie realizowana mobilność. Po wykonaniu testu należy przesłać certyfikat z wynikiem do Biura Erasmus+. Z wypełnienia testu zwolnione są osoby, dla których język wykładowy/praktyki jest językiem ojczystym (native speaker).                                        

Uczestnicy realizujący mobilności korzystają z platformy OLS dostępnej pod adresem https://www.erasmusplusols.eu/ . Aby wypełnić test należy najpierw założyć konto EU login.

W załącznikach instrukcje dotyczące logowania i wypełnienia testu językowego.

Zakwaterowanie w czasie mobilności

Erasmus Play to startup tworzony przez byłych Erasmusów, którzy teraz swoją wiedzę i doświadczenie chcą przekazywać następnym Erasmusom. Organizuje pogawędki dla studentów, webinary, ciekawy content, poradniki, a przede wszystkim obsługuje wyszukiwarkę mieszkań, pokoi i akademików, jedynie ze sprawdzonymi ofertami osobiście przez partnerów. Zainteresowanych studentów prosimy o indywidualne konsultacje w sprawie znalezienia mieszkania za granicą.

Strona internetowa: https://erasmusplay.com/pl/(link is external) 

Youtube: https://www.youtube.com/@erasmusplay_pl/featured(link is external) 

Facebook:

https://www.facebook.com/erasmussplay(link is external) 

https://www.facebook.com/groups/1700767180463883/(link is external)

Instagram:https://www.instagram.com/erasmussplay/(link is external) 

 

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu nie ponosi odpowiedzialności za jakość publikowanych ofert zakwaterowania.

Mobilności w roku akademickim 2024/2025 i 2025/2026 (umowa KA131_2024 aktywna 1.06.2024 – 31.07.2026) - nabór otwarty

Mobilności w roku akademickim 2023/2024 i 2024/2025 (umowa KA131_2023 aktywna 1.06.2023 – 31.07.2025) - nabór zakończony