Informacje O Uczelniach / Miejscach Praktyk

Informacja

Ta zakładka będzie tworzona na podstawie informacji przekazanych bezpośrednio od uczestników mobilności. Ma na celu przekazanie informacji "z pierwszej ręki" o danym miejscu praktyki czy uczelni partnerskiej.

Université Montpellier 2 Sciences et Techniques – F MONTPEL02

Dojazd. Najszybszym sposobem dojazdu jest samolot. Nie ma jednak bezpośrednich połączeń Poznań- Montpellier. Najwięcej możliwości mamy szukając lotów z Warszawy. Jedną z opcji jest połączenie Warszawa- Montpellier z przesiadką zazwyczaj w Paryżu (linie Air France). Ceny lotów mogą być bardzo korzystne jeśli rezerwujemy je z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Inną opcją (raczej tańszą jeśli za długo zwleka się z rezerwacją lotu) jest połączenie Warszawa- Barcelona. Z Barcelony do Montpellier można dojechać pociągiem TGV, autokarem lub Bla Bla Carem.

Autokary firmy np Sindbad oferują nawet bezpośrednie połączenie Poznań- Montpellier. Jest to jednak podróż bardzo długa i mecząca. Ceny biletów są raczej stałe, nierzadko jednak nawet mniej korzystne niż bilety samolotowe. Wszystko zależy od tego czy odpowiednio wcześnie planujemy podróż.

Oczywiście jeśli ktoś ma możliwość najwygodniej dojechać samochodem. Trzeba jednak liczyć się ze jest to podróż na kilka dni. Warto jednak zrobić sobie przystanki i pozwiedzać po drodze inne francuskie miasta.

Po Montpellier najlepiej przemieszczać się tramwajami lub autobusami. Akademiki są usytuowane na tyle blisko, że na uczelnie można dojść pieszo.

Zakwaterowanie. Aplikując na uczelnie mamy możliwość zakwaterowania w rożnych akademikach.  Standard pokoi jest bardzo podobny. Są to pomieszczenia bardzo małe, ale w większości z nich jest własna łazienka. Istnieją też pokoje typu studio z aneksem kuchennym. Przy wyborze akademika warto zwrócić uwagę na odległość od uczelni i od przystanku tramwajowego. Najbliżej Université Montpellier 2 znajduje się akademik Triolet. Polecam także akademik Colombièire. Koszt wynajmu takiego pokoju to około 240 euro, studio ponad 300. Studenci mogą jednak ubiegać się o tzw. CAF- dofinansowanie, dzięki czemu cena ta jest znacznie niższa.

Co studiować? Biotechnologia, biologia A także inne kierunki naukowo- przyrodnicze.

Co warto wiedzieć o tej uczelni? Uczelnia jako kampus uniwersytecki reprezentuje się bardzo przeciętnie. Budynki są bardzo stare, nieodnowione. Szczególnie te, w których mieszczą się sale wykładowe. Co do pomieszczeń laboratoryjnych natomiast nie ma zastrzeżeń, są w bardzo dobrym stanie, aczkolwiek nie jest to wyższy standard niż na naszej uczelni w Poznaniu.

Poziom nauczania jest wysoki. Szczególnie jeśli chodzi konkretnie o Université Montepllier 2 Sciences et Techniques. (w Montpellier w sumie są 3 Uniwersytety).  Uczelnia ta, jest jedną z najlepszych we Francji, zaraz po uczelni paryskiej.

Zajęcia dla studentów zagranicznych odbywają się w normalnych grupach francuskich, także trzeba dobrze znać język francuski.

Do dyspozycji studentów jest biblioteka, gdzie można znaleźć wiele pomocy naukowych. Uczelnia oferuje szeroki wachlarz dyscyplin sportowych, za dodatkową opłatą. Dla studentów zagranicznych istnieje także możliwość dodatkowego kursu z j. francuskiego, który jest traktowany jako normalny przedmiot kończący się egzaminem.

Na terenie uczelni znajduje się stołówka uniwersytecka, gdzie można zjeść bardzo smaczne i niedrogie obiady (3,20 euro). Korzystanie ze stołówki opłaca się bardziej niż przygotowywanie własnych posiłków.

Do kogo warto zwrócić się w razie potrzeby? Po aplikacji na uczelnie zazwyczaj otrzymuje się namiary na konkretne osoby. Sprawy organizacyjne załatwia się z panią Luce Cardenas- luce.cardenas@univ-montp2.fr .Sprawy merytoryczne jak dobór przedmiotów- Prof. Guilhem Desbrosses-  Guilhem.Desbrosses@univ-montp2.fr

Porad udziela: Olga olgaajank@gmail.com

Instituto Politécnico de Castelo Branco – P CASTELO01

Dojazd. Najtańszym, najwygodniejszym i najszybszym środkiem transportu jest samolot – z Warszawy lub z Berlina.  Następnie w Lizbonie należy wsiąść w pociąg lub autobus.

Zakwaterowanie. Istnieją dwie opcje: Akademik, który kosztuje 150 euro. W cenę wliczone jest wszystko. Pokoje są dwuosobowe. Dużą zaletą jest centralne ogrzewanie w zimie. Drugą opcją jest wynajem pokoju. Zazwyczaj tańsza opcja, ale może nie być ogrzewania albo Internetu.

Co studiować? Wybór przedmiotów jest spory, bardzo dużo kierunków. Można także odbyć praktyki na uczelni.

Co warto wiedzieć o tej uczelni? Miasto jest bardzo małe. Wszędzie można dojść pieszo. Politechnika ma oddziały w różnych częściach miasta. Uczelnia oferuje kursy języka portugalskiego w ramach programu Erasmus+, z których warto skorzystać.

Do kogo można zwrócić się o pomoc w razie potrzeby? O pomoc zawsze można się zwrócić do koordynatorów lub do miejscowych studentów. Dużą wadą tego miasta jest brak organizacji ESN. Jeśli chce się brać udział w wycieczkach organizowanych przez ESN można napisać do nich w Covilhi – jest to miasteczko położone godzinę drogi pociągiem z Castelo Branco lub do Coimbry.

 

Porad udziela: Katarzyna kaszpawlowska@gmail.com

Hedmark University College – N ELVERUM01

Dojazd. Najszybszym (i najtańszym, jeśli podróżuje się samemu) sposobem dojazdu jest samolot. Linie Norwegian mają połączenia z Polski do Oslo Gardemoen - z tego lotniska jest najlepsze i najprostsze połączenie pociągiem. Stacja kolejowa w pobliżu campusu nazywa się Evenstad i z niej trzeba jeszcze dojść ok 1 - 1,5 km pieszo (albo skontaktować się z Erasmusowym buddy, który bez problemu nas podwiezie).

Samochodem trzeba przeprawić się promem np. Sassnittz - Trelleborg lub Rostock - Trelleborg. Pływa tam linia Stena Line, na którą bilety można kupić przez Internet. Odległość z Poznania to ok 1500km i trzeba liczyć około doby na niespieszny dojazd (w Norwegii są ograniczenia do 80km/h). W paliwo najlepiej zaopatrzyć się jeszcze przed wjazdem na prom, ponieważ w Szwecji i Norwegii ceny paliwa drastycznie rosną.

Zakwaterowanie. Na terenie campusu są pokoje dla studentów zarówno dwu- jak i jednoosobowe. Evenstad dysponuje bardzo ograniczoną liczbą miejsc, więc trzeba je rezerwować bardzo wcześnie. Ceny zakwaterowania w zależności od budynku i czy jest to pokój jedno- czy dwu osobowy wahają się od 1500NOK nawet do 2500NOK.

Pokoje są w pełni wyposażone (pościele), kuchnię i łazienkę (również w pełni wyposażone) dzieli się z kilkoma pokojami.

Co studiować? Ochrona przyrody, inżynieria środowiska

Co warto wiedzieć o tej uczelni? Wszyscy są bardzo przyjaźnie nastawieni, chętnie we wszystkim pomogą.
W bibliotece można wypożyczać sprzęt zimowy (rakiety śnieżne, narty biegowe, buty, kijki, sprzęt wędkarski).

Wszędzie jest daleko. Najbliższe miasteczko - Koppang oddalone jest o ok 20 km, większe Rena o ok 40 km. Zakupy można robić w sklepiku po drugiej stronie rzeki (którą gdy zamarznie można przejść, w pozostałych przypadkach trzeba iść do mostu i cała "wyprawa" w jedną stronę to ok 1,5km).

Do kogo można się zwrócić o pomoc w razie potrzeby? Generalnie do każdego (wszyscy mówią po angielsku), ale osoby odpowiedzialne, które wiedzą "wszystko" to Lucrezia Gorini (lucrezia.gorini@hihm.no) oraz Ragnhild Osterhagen (ragnhild.osterhagen@hihm.no).

Porad udziela: Paulina paulina.pawlak92@gmail.com

Gent University - B GENT01

Dojazd. Przejazd do Gent z Poznania można odbyć za pośrednictwem autokarów (wielu przewoźników) podróż trwa około 14 godzin lub samolotem. Lot Warszawa-Modlin do Brukseli trwa około 2 godzin, ale w tym wypadku należy jeszcze doliczyć około 2 godzin na przejazd do Gent.

Najbardziej rozpowszechnionym i zarazem najtańszym środkiem transportu w całej Belgii jest rower. Gęsto rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, umożliwia sprawne poruszanie się po mieście. Komunikacja miejska (autobusy, tramwaje) nie kursuje zbyt często, ponadto dużą część czasu traci się na stanie w korkach. Zaraz po wyrobieniu tutejszej legitymacji warto wypożyczyć rower (legitymacja jest niezbędna żeby otrzymać zniżkę). Rezerwacji można dokonać na stronie: http://www.studentenmobiliteit.be/student/en/. Można również odkupić w dobrej cenie używany rower, należy jednak pamiętać o obowiązku posiadania świateł, gdy chce się jeździć po zmroku.

Belgia jest małym krajem, ale posiada gęsto rozbudowaną sieć kolei, która pozwala szybko dotrzeć w niemal każdy jej zakątek. Warto wykupić sobie bilet na 10przejazdów- 10pass, który można wykorzystać na 10 dowolnych połączeń (50 euro za 10 przejazdów). Bez biletu 10pass opłaca się podróżować w weekendy korzystając z biletu weekendowego.

Zakwaterowanie. Akademik jest wygodnym rozwiązaniem, ale miejsca w nim kończą się bardzo szybko. Dla tych, którzy są zdecydowani opłaca się rezerwować go już w momencie wysyłania dokumentów aplikacyjnych (w przypadku nie przyjęcia można anulować rezerwację). Należy mieć na uwadze, że kosztuje on więcej niż wynosi stypendium!

Można znaleźć wiele interesujących ofert prywatnych dotyczących wynajmu mieszkań/pokoi, ale większość z nich dotyczy wynajmu na okres 10-12 miesięcy, tak więc osoby jadące tylko na jeden semestr powinny zarezerwować sobie znacznie więcej czasu na szukanie zakwaterowania, niż osoby przyjeżdżające na rok.

Co studiować? Wydział Bioinżynierii (Faculty of Bioscence Engineering) oferuje kilka programów prowadzonych w całości w języku angielskim (for exchange students) na poziomie studiów magisterskich. Można tu studiować biotechnologię, technologię żywności, rolnictwo, leśnictwo, czy ochronę środowiska. Dla kierunku biotechnologia można znaleźć ciekawe przedmioty, jednak niekoniecznie odpowiadające programowi na UP. Warto też sprawdzić ofertę przedmiotów na zwykłych studiach magisterkich (for degree students), gdyż niektóre przedmioty tam dostępne też są prowadzone w języku angielskim. Wszystkie informacje dotyczące dostępnych kursów można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu w Gent.

Co warto wiedzieć o tej uczelni? Jednym z największych problemów na początku erasmusowego semestru w Gent okazuje się dobranie przedmiotów. Pomimo tego, że uczelnia oferuje programy w języku angielskim, po przyjeździe może się okazać, że zajęcia, nawet z jednego programu, nakładają się i można nie być w stanie zebrać odpowiedniej liczby punktów ECTS z jednego programu. Dlatego warto przygotować sobie jak najwięcej możliwości. Warto też pamiętać, że można dobierać także przedmioty z innych wydziałów (UP ma podpisaną umowę tylko z Wydziałem Bioinżynierii).

Do kogo można się zwrócić o pomoc w razie potrzeby? W Gent bardzo aktywnie działa sekcja ESN. Można się do nich zwrócić o pomoc, organizują również imprezy oraz dużo atrakcyjnych wycieczek i wyjść np. do kina, opery.  http://www.esngent.or

Porad udzielają: Joanna joanna.stachecka@gmail.com, Marta marta.poznan@vp.pl,
Agata agata.jedroszkowiak@gmail.com

Universidad de Almería – E ALMERIA01

Dojazd. Najtaniej i najszybciej dolecieć samolotem. Niestety nie ma bezpośredniego lotu. Można dolecieć z Berlina lub z Wrocławia do Malagi, a potem autobusem do Almerii. Z Poznania można dolecieć na lotnisko w Almerii z przesiadką w Londynie, ale jest to dosyć czasochłonne

Jak dojechać na uczelnię. Większość osób wybiera autobus. W tym celu należy wyrobić kartę autobusową uniwersytecką lub miesięczną ( uniwersytecka: 10 przejazdów= 5,60 euro, miesięczna: 27,80 euro miesięcznie), przystanków autobusowych jest bardzo dużo.  Jeżeli jest taka możliwość, warto dojeżdżać na uczelnię rowerem, droga rowerowa ciągnie się wzdłuż plaży aż do samego uniwersytetu (naprawdę warto!)

Zakwaterowanie. Większość studentów mieszka w wynajmowanych mieszkaniach w dzielnicy ZAPILLO, która znajduje się zaraz przy plaży i około 4 km od uniwersytetu. Uczelnia nie posiada akademików. Porządne mieszkanie można znaleźć za około 150 euro miesięcznie. Można szukać na uczelnianej stronie z ogłoszeniami lub zwrócić się do biura ESN.

Co studiować? Ogrodnictwo - jest wiele przedmiotów do wyboru, które są bardzo podobne do oferowanych przez UP, przy uczelni znajduje się bardzo dużo szklarni. Inne możliwości to: nauki rolnicze, nauki środowiskowe, chemia, matematyka.

Co warto wiedzieć o tej uczelni?  Zajęcia z większości przedmiotów są tylko i wyłącznie po hiszpańsku, dlatego dosyć ważna jest znajomość języka hiszpańskiego.

Kampus uczelni znajduje się tuż przy morzu.

Do kogo można się zwrócić o pomoc w razie potrzeby?  Biuro ESN znajdujące się na uczelnianym kampusie, bardzo chętnie pomagają: info@esnalmeria.org . Inna możliwość to  Biuro spraw zagranicznych na uczelni http://cms.ual.es/UAL/universidad/organosgobierno/vinternacional/personas/index.htm  (na stronie znajdują się adresy mailowe osób z biura). Koordynator uczelniany- Juan Reca Cardeña  jreca@ual.es

Porad udziela: Martyna martyna.pikulik@gmail.com

Swedish University of Agricultural Sciences – S UPPSALA02

SLU, czyli Sveriges lantbruksuniversitet znajduje się w pierwszej setce najlepszych Uniwersytetów Europy. W Szwecji ma on trzy główne oddziały: w Umea, Uppsali oraz Alnarp. Ostatni z nich - Alnarp - mieści się pomiędzy Malmo i Lund - jednymi z dwóch największych miast Szwecji. Jest on zlokalizowany w zacisznym otoczeniu, wśród wszechobecnej zieleni, w pobliżu plaży. 

Dojazd. Samolot linii WizzAir z Gdańska do Malmo to przy dobrej dacie bilet w cenie 150 zł z dużym bagażem. Sam przelot z bagażem podręcznym to okazyjnie 50 zł. Podróż trwa około godziny. Prom relacji Świnoujście -Ystad to koszt około 200-300 zł w dwie strony. Podróż promem jest zdecydowanie dłuższa bo 6-8 godzin. W obu przypadkach
warto zadbać o zarezerwowanie biletów przez Internet z wyprzedzeniem.

Zakwaterowanie. Cena za wynajęcie mieszkania to około 1500 zł Bardzo pomocna jest Christina Johansson  (studentrum-alnarp@slu.se ),  która pomoże w znalezieniu miejsca na kampusie lub stancji.

Ten link opisuje pięknie wszystkie możliwe opcje wynajmu w konsultacji z uczelnią:
http://www.slu.se/en/education/coming-to-sweden/planning-your-stay/accommodation/in-alnarp/ Obie opcje są dobre. My nie mieliśmy jednak wyboru - stąd stancja. Osobiście jestem zadowolony.

Co studiować? W kampusie Alnarp (tylko tam mamy podpisana umowę)  leśnictwo w języku angielskim.

Co warto wiedzieć o tej uczelni? SLU to wysoko rozwinięty ośrodek naukowy - gwarantuje on jakość studiowania na wysokim poziomie. Semestr jest tu podzielony na dwa kursy. Kurs jest prowadzony przez jednego lub kliku głównych nauczycieli. Nauczyciel może lepiej poznać każdego studenta indywidualnie, a i student może skupić się na jednym głównym temacie, podzielonym na podtematy. Każdy student ma dostęp do biblioteki oraz sal informatycznych od 7 do 23, dzięki specjalnej karcie dostępu. W przerwach miedzy zajęciami, można przygotować swój posiłek w kuchniach wyposażonych w mikrofalówki i lodówki. Nie brakuje też rozrywek - "zrzeszenie studentów" (Josefin Willman ik_ask@stud.slu.se) organizuje cykliczne imprezy, na których można się zintegrować z lokalnymi studentami oraz poznać szwedzką kulturę. Popołudnie to czas na sporty, tj. piłka nożna, unihokej, czy lacrosse. Warto zabrać ze sobą rower (promem można to zrobić za darmo), ponieważ są tu bardzo dobrze rozwinięte ścieżki rowerowe. Uczelnia lokuje studentów w Arlov, czyli 10-15 minut jazdy rowerem od Uniwersytetu. Pozostali są na kampusie (wtedy na zajęcia można chodzić "w kapciach"). Komunikacja miejska jest bardzo dobrze zorganizowana (autobusy i pociągi) jednak nie należy do najtańszych. Średnia cena biletu od 9 do 20 zł (za 15-30 minutową podróż).

Szczegółowe informacje o SLU Alnarp dla nowych studentów z zagranicy (po angielsku) są dostępne pod adresem https://student.slu.se/en/student-life/campus-specific-information/alnarp/
Warto dołączyć do grupy na Facebooku : https://www.facebook.com/groups/179811625385844/

Do kogo można się zwrócić o pomoc w razie potrzeby? Najlepiej do pracownika SLU exchangestudies@slu.se lub do Koordynatora Desiree Mattsson Desiree.Mattsson@slu.se

Porad udziela: Daniel danielboczniewicz@wp.pl i Mikołaj miklula@wp.pl

Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias – P LISBOA52

Lusófona to prywatna uczelnia w Lizbonie, na której studiują nie tylko Portugalczycy ale też bardzo wielu studentów z portugalsko-języcznych państw.  Najwięcej jest tutaj chyba studentów z Brazylii ale też z Capo Verde, Angolii i Timoru.

Dojazd. Po Lizbonie najlepiej poruszać się metrem ponieważ jest najszybciej. Blisko uczelni jest stacja metra na którą dojeżdżają dwie linie. Komunikacja autobusowa też jest całkiem dobra i pod samą uczelnię dojeżdża klika linii autobusowych. Cena miesięcznego biletu nie jest najniższa ale dzięki niemu można poruszać się metrem, autobusami i tramwajami.

Zakwaterowanie. Poszukiwanie mieszkania było dużym wyzwaniem ponieważ przed rozpoczęciem semestru wszyscy szukają zakwaterowania. Najlepiej mieszkać blisko uczelni albo w okolicy starego miasta. Jest klika dzielnic w Lizbonie, w których nie jest bardzo bezpiecznie więc lepiej jest płacić trochę więcej i mieszkać w centrum. Za pojedynczy pokój płaci się od 250 do 350 euro w zależności od standardu mieszkania i odległości od centrum.

Co studiować? Lusófona oferuje kształcenie na wielu różnych kierunkach. Jest to prywatna uczelnia i najwięcej środków kierują na wydział Kina oraz Weterynarię także to są najlepiej rozwinięte wydziały. Studiując weterynarię mam okazję zobaczyć pracę najlepszych portugalskich specjalistów. Kierunki związane z Literaturą oraz Dziennikarstwo także są bardzo dobre. Szukanie przedmiotów na anglojęzycznej stronie uczelni sprawia trudność, tym bardziej, że spis przedmiotów nie jest dokładny. Dlatego konieczne było wprowadzenie zmian w Learning Agreement po zweryfikowaniu faktycznego zakresu danego przedmiotu.

Co warto wiedzieć o tej uczelni? Wybierając studia na Lusófonie trzeba przygotować się na to, że nie ma tutaj angielskiego programu studiów. Wszystkie zajęcia odbywają się w języku portugalskim. Mimo, iż wszyscy prowadzący doskonale mówią po angielsku, a poziom tego języka wśród studentów jest wyższy niż w Polsce, to żadne zajęcia nie są prowadzone po angielsku. Uczelnia przygotowała kurs językowy dla studentów ale kurs rozpoczął się dopiero pod koniec października.

Do kogo można się zwrócić o pomoc w razie potrzeby? Koordynatorem uczelnianym jest pani Carmen Pereira, do której można zgłaszać się ze wszystkimi problemami i pytaniami związanymi z realizacją Programu Erasmus+. Poza tym jest dwóch studentów, którzy zajmują się organizacją wolnego czasu dla studentów. Na każdym wydziale jest osoba zajmująca się organizacją planu zajęć dla danego kierunku i zwykle jest to ktoś, z kim najlepiej kontaktować się w razie problemów.  Na Lusófonie działa biuro informacji - PUI. Tam można dowiedzieć się wszystkiego o planie zajęć, prowadzących, zmianie sali lub godziny zajęć.

Porad udziela: Anna  ana.siodla@gmail.com  i  Agata agata.klimiuk8@gmail.com

Universidade de Évora – P EVORA01

Évora niewielkim miastem w Portugalii, liczącym ok. 60 tysięcy mieszkańców oraz stolicą Alentejo - jednego z regionów Portugalii. Całe historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największymi zaletami Evory jest jej malowniczość i spokój - jest to bardzo bezpieczne miejsce, nawet późną nocą nie ma się czego obawiać.

Dojazd. Z Poznania raczej nie ma bezpośrednich lotów do Portugalii, najtańszą opcją są loty z Berlina do Lizbony linią EasyJet. Z Lizbony do Evory kursuje bezpośredni pociąg ze stacji Lisboa Oriente. Bilet studencki kosztuje 9,50€. Aby dotrzeć na pociąg z lotniska, należy jechać metrem 4 przystanki (musisz kupić kartę na metro w automacie - viva viagem 0,50 euro i jednorazowy bilet na metro 1,40 euro; bilet 24h kosztuje 6 euro).
Tu możesz sprawdzić rozkład pociągów http://www.cp.pt/passageiros/en/ Inna opcja - autobusem, z lotniska metrem musisz dostać się do stacji Jardim Zoológico, bilet kosztuje 10 euro.

Zdecydowanie polecam pociąg ze względu na bliskość stacji, czas (około 1,5 h) i komfort.

Zakwaterowanie. Najlepiej wynająć mieszkanie lub pokój w historycznym centrum (ceny za pokój jednoosobowy wynoszą zazwyczaj ok.200€ już z wliczonymi opłatami), ponieważ tutaj toczy się całe życie miasta i uczelni. Za pokój z prywatną łazienką trzeba zazwyczaj dopłacić 30-50€. Mieszkania w większości mają dobry standard, ale co ważne - nie ma w nich centralnego ogrzewania! Zimy nie są mroźne, ale warto kupić sobie jakiś przenośny grzejnik elektryczny, nie kosztują dużo. Mieszkając w centrum nie trzeba korzystać z komunikacji miejskiej, wszędzie można dojść pieszo w 10 minut. Dzielnice położone dalej wymagają korzystania z autobusów, które niestety jeżdżą dosyć rzadko.

W pierwszych dniach pobytu możesz zatrzymać się w Burgos Hostel (http://www.burgoshostel.com/home), który znajduje się w centrum Évory przy Praça de Giraldo (stary rynek). Polecam zabukować miejsce przez studentów z ESN-u, wtedy otrzymasz zniżkę i za noc możesz zapłacić 10 euro. Właściciele są bardzo sympatyczni i mówią po angielsku J .

Akademik mogą otrzymać tylko osoby, które otrzymują stypendium socjalne. Całkowity koszt akademika to 130 euro.

O pomoc w znalezieniu mieszkania można poprosić buddy’ego albo udać się do biura DMRI (Mobility and International Relations Office – address: Rua Duques de Cadaval, apartado 94).

Co studiować? Uniwersytet jest jednym z większych w kraju i liczy dość sporo studentów. Większość wydziałów, w tym wydział główny, jest położona w ścisłym centrum miasta.  Uniwersytet oferuje wiele kierunków, zarówno ścisłych, ekonomicznych jak i humanistycznych. Ja (Małgorzata) studiowałam architekturę krajobrazu i szczerze mówiąc, poziom nauczania mnie nie zachwycił. Dużym plusem natomiast jest znajomość angielskiego wśród wykładowców. Mimo, że moje zajęcia według planu były wszystkie po portugalsku, to wykładowcy specjalnie dla studentów z Erasmusa tłumaczyli wszystkie zagadnienia po angielsku. Znajomi, którzy studiowali ekonomię byli bardziej niż ja zadowoleni z poziomu kształcenia. Nie polecam natomiast weterynarii - wszystkie zajęcia odbywają się po portugalsku!

Ja (Dorota) studiowałam ekonomię na stopniu magisterskim. Zajęcia odbywały się w języku portugalskim, jednak, ze względu na brak znajomości języka, wszyscy Profesorowie udzielali mi indywidualnych lekcji w języku angielskim.   Jeżeli, będąc na magisterce, wybierzecie przedmioty z licencjatu, zajęcia będą odbywać się po angielsku.

Co warto wiedzieć o uczelni? Jest to uczelnia z wieloma tradycjami. Najbardziej popularne są tzw. rytuały akademickie (praxes), które skierowane są dla studentów pierwszego roku studiów, zwanych Bichos. Każdy student pierwszego roku ma swojego opiekuna i musi wykonywać czynności wymyślone przez niego (np. rozbijanie jajek na głowie, robienie pompek, chodzenie na kolanach w centrum miasta itd.). W Évorze trwa to miesiąc, w innych miastach, jak Coimbra i Lizbona, od tygodnia do dwóch.

Do kogo się zwrócić w razie potrzeby? Zaraz po przyjeździe należy się zgłosić do DMRI - biura współpracy z zagranicą. Organizacja uniwersytetu jest bardzo dobra, uczelnia udziela zagranicznym studentom wszystkich niezbędnych informacji i pomocy, np. w znalezieniu mieszkania. Student dostaje wszystkie informacje i szczegółowe wskazówki jak załatwić wszystkie formalności i niczego ważnego nie pominąć. Warto korzystać z pomocy ESN - każdy Erasmus ma przydzielonego tzw. Buddy'ego, który we wszystkim pomaga. Do tego miejscowa sekcja ESN organizuje wspólne spotkania, imprezy, wycieczki (np. do Algarve i Porto) oraz Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Jest to naprawdę dobra okazja do poznania innych Erasmusów i zintegrowania się z nimi, w szczególności na początku pobytu, kiedy to spotkania organizowane są niemal codziennie.

Porad udzielają: Dorota daisyspir@wp.pl   i  Małgorzata malgorzatahalik5@gmail.com

Universität Leipzig – D LEIPZIG01

Dojazd. Lipsk posiada bardzo dobrze rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej. Głównym środkiem transportu są tu tramwaje, którymi można punktualnie dojechać praktycznie w każde miejsce tego miasta. Jeśli chciałby się ktoś wybrać w podmiejskie okolice Lipska, może tam dojechać autobusem, a dalsze podróże, do sąsiednich miast, można odbyć koleją podmiejską. Jest wiele możliwości poruszania się po Lipsku. Najbardziej jednak preferowaną przez studentów jak i stałych mieszkańców, jest możliwość poruszania się rowerem. Lipsk posiada wiele ścieżek rowerowych, którymi szybko i bezpiecznie można dojechać do celu. Jazda rowerem jest tu tak powszechna, że można bez problemu kupić rower na aukcji internetowej bądź „pchlim targu” od osoby, która np. ukończyła już studia i opuszcza to miasto. Taki rower po pobycie można z łatwością odsprzedać. Wiele wydziałów Uniwersytetu w Lipsku znajduje się w centrum miasta, więc pojęcie „problem z dojazdem” praktycznie nie istnieje.

Zakwaterowanie. W kwestii znalezienia mieszkania, Uczelnia bardzo ułatwia zadanie. Jest możliwość ubiegania się o akademik, wystarczy wypełnić formularz internetowy poprawnie i na czas i czekać na odpowiedź. Wszystkie porady, terminy zgłoszeń, dokumenty, odpowiedzi na pytania przesyłane są e-mailowo lub zamieszczane na odpowiednich kontach uczelnianych. Krok po kroku Uczelnia pomaga z uporaniem się z formalnościami.
Istnieje również możliwość mieszkania w WG (mieszkaniu studenckim), ogłoszenia można znaleźć na specjalnych stronach internetowych znalezionych w wyszukiwarce.

Akademiki mają tu dobry standard, można ubiegać się o własny apartament lub o pokój w segmencie z łazienką i kuchnią. Każdy pokój jest jednoosobowy, przeważnie segmenty są dwupokojowe. Tak więc z korytarza wchodzi się do małych, kilkupokojowych mieszkanek. Ceny pokojów w akademiku są różne - zaczynają się od ok. 170 EUR. Pokoje w WG są stosunkowo droższe (od ok. 250 EUR). Uniwersytet w Lipsku posiada wiele akademików, jak i wiele mieszkań studenckich wystawionych jest tu pod wynajem.

Co studiować? Na Uniwersytecie w Lipsku, w ramach programu ERASMUS+, istnieje możliwość studiowania Medycyny Weterynaryjnej. Jest tu osobny kampus tego kierunku. Wszystko znajduje się w jednym miejscu, więc nie ma potrzeby krążenia po mieście w celu dotarcia na kolejne zajęcia. Znajdują się tu bardzo dobrze wyposażone w sprzęt medyczny kliniki, a osoby prowadzące zajęcia z chęcią dzielą się swoją ogromną wiedzą fachową. Istnieją pewne różnice programowe, jednak przy indywidualnym toku nauczania jest możliwość ułożenia zajęć tak, aby je zniwelować.

Co warto wiedzieć o tej uczelni? Wszystkie informacje dotyczące formalności, dokumentów jak i przebiegu studiów zamieszczone są na indywidualnych kontach internetowych każdego studenta, jak i przekazywane są drogą e-mailową. Jeśli dogłębnie przestudiuje się formularze, wiadomości i wnioski, nie powinno być żadnych niejasności.

Do kogo można się zwrócić o pomoc w razie potrzeby? Przede wszystkim pomoc można uzyskać od koordynatora wydziałowego. Istnieje również biuro współpracy z zagranicą – Akademische Auslandsamt, gdzie też można zwrócić się o pomoc. Funkcjonują też tu organizacje studenckie, takie, jak WILMA czy Buddy-Programme, które organizują spotkania studenckie i  wyjazdy integracyjne. Po zgłoszeniu się do Buddy-Programme, można otrzymać swojego "Buddy", studenta studiującego stale w Lipsku, który pomoże z formalnościami lub po prostu oprowadzi po mieście. Wszystkie te organizacje są prowadzone przez Uniwersytet.

Porad udziela: Hanna hwobsz@gmail.com

Subskrybuj RSS - Informacje O Uczelniach / Miejscach Praktyk